Obsahují celulózu a používají se v textilním průmyslu. I když mají viskóza a bavlna leccos společného, zaměnitelné nejsou. Zatímco bavlnu považujeme za přírodní materiál, u viskózy to neplatí. Přečtěte si, jaké jsou další rozdíly mezi oběma materiály a po kterém z nich sáhnout, pokud chcete svůj šatník obohatit o nové kousky oblečení pro letní období.
Co je to viskóza?
Jako viskózu označujeme textilní materiál vyráběný z rostlinné suroviny – celulózy. Běžně se získává z bavlníku nebo ze dřeva. V textilním průmyslu se využívá již přes sto let. Setkáte se také s termínem „rayon“, který je považován za synonymum pro viskózu. Viskóza je polosyntetickou tkaninou, proto ji považujeme za alternativu k tradičním přírodním materiálům.
Starší generace znají viskózu také pod názvem „umělé hedvábí“, protože od 19. století se vyráběla jako levnější náhražka k tomuto luxusnímu materiálu.
V posledních letech popularita viskózy – stejně jako některých přírodních materiálů, například merino vlny – znovu roste. Důvodem je nárůst zájmu o téma udržitelné módy, ale i zajímavý soubor vlastností, které tento materiál nabízí.
Jaké (ne)výhody má viskóza?
Oblečení z viskózy vytahujeme ze šatních skříní hlavně během léta. A to zejména proto, že viskóza:
- Je příjemná na dotek – při nošení nekouše, splývá a v horku chladí. Šaty z viskózy jsou tak perfektním outfitem do letních dní, kdy nám venkovní teploty dávají pořádně zabrat a po pár metrech na přímém slunci se koupeme ve vlastním potu.
- Nežmolkuje – chuchvalcům z uvolněných vláken se u spousty umělých vláken nevyhnete. Na viskóze se žmolky nedělají, což je při opakovaném nošení několika kousků oblečení velké plus.
- Netvoří se v ní statická elektřina – proto se na ni ve velkém nezachytávají chlupy nebo vlákna a smítka z jiných oděvů.
Na druhou stranu má viskóza i svá „proti“: zejména při praní je důležité zvolit správný režim, aby se oblečení příliš nesrazilo nebo nevratně nepoškodilo. Pokud jste so do šatníku pořídili nový přírůstek z viskózy, za který jste zaplatili větší částku, nechte jej raději vyčistit.
TIP: Pokud se chystáte oblečení z viskózy (poprvé) prát, důkladně si přečtěte a dodržujte pokyny od výrobce. I přesto může být nový svršek po vytažení z pračky tuhý „jako prkno“. Neděste se, že už si halenku nebo tričko víckrát neoblečete. Nechte trička či halenku pořádně uschnout. Po vyžehlení by se měly vrátit do původního stavu.
Jaké oblečení z viskózy je nejlepší?
Viskóza skvěle pohlcuje vlhkost, a proto je ideální pro výrobu lehkého a vzdušného oblečení, jako jsou letní košile, halenky, sukně a šátky.
Často se s ní setkáte také při výrobě spodního prádla, ve kterém se budete cítit pohodlně i během úmorných veder, kdy ručička na teploměru letí strmě vzhůru.
TIP: Považujete se za „módní minimalisty“, kteří si vystačí z pár kousky oblečení, dokud z nich nevyrostou? Objevte kouzlo kapsulového šatníku.
Co je to bavlna?
Bavlna se získává ze semen bavlníku. Existuje přes 50 druhů této rostliny, více než 90 % světové produkce bavlny ale zajišťuje bavlník srstnatý. I po zpracování obsahuje bavlna přes 85 % viskózy. Tentokrát jde však skutečně o přírodní materiál, který se používá jak pro oblečení, tak další textilní výrobky.
Jaké (ne)výhody má bavlna?
V tropických oblastech používali naši předchůdci bavlnu již před několika tisíci lety. I dnes má v textilním průmyslu důležité místo, protože bavlna:
- Je měkká, ale pevná – proto snese častější praní, aniž byste to okamžitě poznali na její kvalitě. Materiál zůstává měkký a obecně vydrží déle než oblečení z viskózy.
- Dobře nasává vlhkost a rychle schne – proto se využívá nejen při výrobě oděvů, ale také ručníků nebo utěrek. V létě ale budete vděční i za bavlněné tričko nebo halenku, které se vám při delším pobytu na slunci nebudou lepit k tělu a poradí si i s krůpějemi potu.
- Odolává vyšším teplotám – při praní se tak nemusíte zdráhat prát je častěji. Tím se také od viskózy odlišuje.
Nevýhody bavlny se často projeví po oprání. U vlhkého a nedostatečně usušeného bavlněného oblečení totiž hrozí, že zatuchne a začne hnít. Po vytažení z pračky tak nechte prádlo pořádně vyschnout, než jej uložíte do šatníku.
Na co je bavlna nejlepší?
Mezi populární oblečení patří pánské bavlněné košile, ve kterých můžete vyrazit do kanceláře i na méně formální schůzku. Stejně tak se ale s bavlnou setkáte u streetwear kousků: mikin, tepláků a jiných částí outfitů, kde hraje prim vysoká míra pohodlí a ležérní styl.
Perfektní materiál neexistuje. Vyberte si raději podle vkusu
Pokud hledáte chladivý materiál, ve kterém se budete cítit dobře i během letních dnů, s bavlnou ani viskózou chybou neuděláte. Vlastnosti obou materiálů jsou podobné.
Vyzkoušejte oba materiály a uvidíte, ze kterého budete mít lepší pocit. Při nošení, ale hlavně před zrcadlem. Ani ten nejlepší materiál na světě totiž nebude stačit, pokud se nebudete v novém outfitu cítit pohodlně a šik.