Obuli jste si nové boty, které jste si nedávno přinesli z obchodu – a po prvních krocích máte pocit, že vám upadnou prsty na nohou? Těsnější koženou obuv nemusíte zklamaně vracet. Poradíme, jak kožené boty povolit, abyste se v nich cítili pohodlně i na delších vycházkách.
Když je chůze utrpením…
Příliš těsnou obuv není radno brát na lehkou váhu. Někdy stačí jedna procházka v nových botách a problém zmizí. Pokud se ale musíte ke každému dalšímu kroku nutit, obuv zavčasu vyměňte.
Těsné boty vám totiž kromě nepohodlí mohou přivodit i zdravotní potíže: od otlaků a odřenin, které se hojí celkem rychle, až po tzv. hallux – deformitu přednoží, při které dochází k odklonu palce od ostatních prstů.
Na internetu najdete spoustu doporučení, jak nové boty roztáhnout. Některými z nich ale boty spíše odrovnáte, než povolíte. Co tedy funguje? Vyzkoušejte některý z uvedených způsobů.
##PRODUCT-WIDGETS-34598##
1. „Prošlápněte“ kožene boty (už) doma
Jedna z tradičních rad pro nákup nových bot zní: při zkoušení se v nich projděte sem a tam, abyste zjistili, jestli vás nikde netlačí. Někdy je ale pár kroků mezi regály málo.
Nazujte boty doma a pořádně je „prošlápněte“, aby se roztáhly. Nejlepších výsledků s tímhle řešením dosáhnete právě u kožené obuvi.
Když budete svou koženou obuv nosit hodinu denně, brzy se vašemu chodidlu přizpůsobí a můžete v nich klidně vyrazit ven.
TIP: Nejen šaty – i boty dělají člověka. Pokud si rádi vyrazíte v kotníkových botách, přečtěte si, jak je správně nosit nebo zkombinovat s volnočasovým i formálním outfitem.
2. Použijte sprej na roztažení obuvi
Ve specializovaných prodejnách seženete za pár stovek korun sprej, po jehož aplikaci se kožené boty roztáhnou.
Stačí koženou obuv několikrát nastříkat a promnout. Dejte si ale pozor, abyste vybrali správný přípravek: kromě sprejů na roztažení kožených bot existují podobné spreje i na obuv ze syntetiky. Přípravky nezaměňujte.
3. Zkuste napínáky do bot
Dřevěná kopyta z cedrového dřeva – to jsou napínáky do bot, které vám s povolením kožených bot také pomohou. Vyberte si však napínák, který co nejvěrohodněji kopíruje tvar a velikost vašeho chodidla. Boty vám potom padnou jako ulité.
Až vaše kožené boty povolí, napínáků se nezbavujte. Vložte je do kožené obuvi, kterou zrovna nepotřebujete: napínáky vytahují z botek vlhkost a současně zabraňují na kůži vzniku vrásek.
4. Vyměňte vložky
Pokud vás kvalitní kožené boty tlačí jen zlehka, může vaše trable vyřešit jednoduchá finta: vyměňte vložky v botách za tenčí.
V obchodech najdete i ultratenké vložky, které ladně zapadnou do bot, do nichž se klasická vložka nevejde. Základní modely seženete za pár stovek korun, což za pohodlnou chůzi určitě stojí.
TIP: Vyberte si pánské nebo dámské kožené boty podle nejnovějších módních trendů. V našem sortimentu najdete elegantní kožené boty pro všední i ojedinělé příležitosti.
5. Nasaďte si mokré ponožky
Šťastlivci, kteří mají širší chodidlo, tuhle situaci dobře znají: neschopnost pohnout špičkami prstů kvůli příliš úzké špičce bot… Existuje ale řešení, se kterým vyzrajete i na tuhle svízel.
Namočte do vody nejtlustší ponožky, které doma najdete, natáhněte si je – a šup s nohami do kožených bot.
Pokud v obuvi vydržíte dostatečně dlouho, uvidíte, že kůže pěkně povolí, a to dokonce i ve špičce. Až si boty nasadíte před další společenskou akcí nebo pochůzkami ve městě, nebudete už muset přemítat, kdy budete moci koženou obuv znovu sundat.
TIP: Kožené zimní boty udrží vaše chodidla v teple, i když venku mrzne, až praští. Připravte svůj botník na zimu a vyberte si nový pár bot, které vynosíte za každého počasí.
A nakonec: když už boty povolí a osvědčí se vám, dobře se o ně starejte. Správnou péčí o kožené boty – které zahrnuje přinejmenším odstraňování nečistot a krémování – prodloužíte jejich životnost a zachováte jejich původní krásu.