S dobře udržovanou koženou obuví zabodujete v jakékoliv situaci: na pracovní schůzce, večeři s drahou polovičkou nebo při návštěvě divadla. Přečtěte si, jak pečovat o kožené boty v zimě i během jiných částí roku, abyste zamezili jejich opotřebení a zanechali vždy skvělý dojem.
Jak se starat o (novou) koženou obuv?
Správná péče o kožené boty není ve své podstatě nijak složitá. Záleží však na typu kůže a druhu nečistot, kterých se chcete zbavit.
Čištění kožených bot rozdělujeme do tří základních kroků:
- Odstranění nečistot
- Krémování
- Impregnování
1. Odstranění nečistot
Po každém nošení odstraňte z kožených bot nečistoty, které na ulpěly na jejich povrchu. Nejprve boty otřete jemným hadříkem. Tímto způsobem se většinou vypořádáte s drobnými nečistotami i blátivými šmouhami.
Na odolnější špínu použijte čisticí pěnu, kterou nanesete hadříkem nebo měkkou houbičkou. Pěna kůži hloubkově vyživí, aby nadále zůstala vláčná a udržela si svůj původní vzhled.
TIP: Kožené boty nikdy nesušte přímo u radiátoru. Při vysokých teplotách dochází k vysychání nebo deformacím materiálu.
2. Krémování
Při výběru krému na boty si nejprve ujasněte, jakého výsledku chcete docílit:
- Krémy na bázi včelího vosku zvýší lesk a sytost barev.
- Krémy na bázi tuků se lépe vsáknou a zajistí kůži matnější vzhled.
Krém nanášejte na obuv rovnoměrně a šetrnými krouživými pohyby jej „vmasírujte“ do kůže. Potom uložte boty na suché místo s dobrým přístupem vzduchu a počkejte, až oschnou.
Suché kožené boty zlehka přeleštěte hadříkem nebo kartáčem na čištění obuvi. Jakmile máte hotov, zbývá poslední krok.
3. Impregnování
Kvalitní impregnace vytvoří na povrchu kůže ochranný filtr, který odpuzuje vlhkost a zabraňuje usazování drobnějších nečistot.
TIP: O nubuk nebo broušenou kůži (semiš) pečujte obzvlášť citlivě a používejte přípravky, které jsou pro tyto druhy kůže určené. U bílých kožených bot zase vsaďte na impregnaci pro světlé odstíny, při jejichž aplikaci nedojde k zešednutí obuvi.
Pokud jste provedli všechny uvedené kroky, máte hotovo. Ale žádná impregnace nevydrží navěky. Kůže je přírodní materiál a údržbu je nutné pravidelně opakovat – ideálně alespoň jednou měsíčně.
Péče o kožené boty v zimě
Zimní měsíce jsou pro koženou obuv zatěžkávací zkouškou: sníh, mráz ani posypová sůl kůži dvakrát neprospějí.
Důkladná péče o kožené pánské či dámské boty je tudíž během zimních měsíců nezbytná. Postup je přitom totožný – musíte ho však opakovat častěji.
- Odstraňování soli: Po příchodu domů omyjte kožené boty vlhkým hadříkem a použijte krém nebo sprej určený speciálně na kůži. Posypové směsi obsahují látky, které mohou kůži nevratně poškodit, pokud je včas neodstraníte.
- Impregnace: Jestliže se dennodenně brodíte zmrzlým sněhem, povrch kožený bot dostává pořádně zabrat. V takových situacích impregnujte obuv častěji – klidně i jednou týdně. Snížíte tak riziko jejich poškození.
TIP: Patříte mezi milovnice kožené módy? Přečtěte si, jak pečovat o koženou kabelku, abyste se s ní kdykoliv mohla pochlubit přátelům nebo kolegyním v práci.
Péče o kožené boty zahrnuje i správné skladování
Pokud nosíte koženou obuv jenom po část roku, nezapomeňte na prevenci ani v časech, kdy je nepoužíváte každý den:
- Kožené boty ukládejte na suché a vzdušné místo se stabilní pokojovou teplotou.
- Před uložením botek do šatníku se ujistěte, že důkladně proschly. Neodpařená vlhkost může způsobit plesnivění nebo zkrátit životnost bot.
- Používejte napínáky, díky kterým si kožené boty uchovají původní tvar. I když je delší dobu nenazujete.
Při správné údržbě vám kožené tenisky nebo třeba mokasíny vydrží dlouhá léta, a co víc – stanou se vaší vizitkou doslova na každém kroku.